Skočiť na hlavný obsah

Vojna v Afganistane: Úvod

Tak som si prečítal rozsiahle investigatívne odhalenia o vojne v Afganistane z dielne The Washington Post. S príznačným názvom Afganské dokumenty: Tajná história vojny.

Naše mienkotvorné médiá celú sériu reportáží týchto renomovaných novín odbili poväčšinou jedným suchopárnym rešeršným článkom. Naši prominentní komentátori ako aj politickí mimovládkari ich nechali ležať ľadom. Akoby o nič dramatické nešlo, život beží ďalej. Demokracia práveže ukázala svoju silu, novinári kontrolujú a berú na zodpovednosť vládnu moc.

Lenže faktografia odhalená Postom je dramatická. Nielenže svedčí o stave demokracie v USA. Krajine nám na Slovensku chronicky dávanej za vzor. Dokonca vzor, ktorý by sme mali slepo skopírovať a nič nové, vlastné nevymýšľať. Ale hlavne, plynú z nej zásadné dôsledky pre revíziu slovenských postojov ku geopolitickým a bezpečnostným zväzkom, do ktorých sme sa začlenili. Postojov, ktoré roky manipulatívne formovali práve politickí mimovládkari, mienkotvorné médiá a ich prominentní komentátori, nechávajúcimi teraz zmienené reportáže bez potrebnej reflexie. A tým v konečnom dôsledku aj bez sebareflexie i prebrania zodpovednosti týchto mienkotvorných aktérov.

Hlavnoprúdové médiá si tak rady zakladajú na overených faktoch. Nedbalú prácu s nimi vyčítajú alternatívnym médiám, ktoré dehonestujúco nazývajú dezinformačnými. Ale v prípade utajovanej histórie vojny o Afganistane sú vďaka Washington Postu fakty na stole. A teraz je potrebné ich zinterpretovať a začleniť do nášho pohľadu na vedúcu krajinu tzv. demokratického sveta. Krajinu, ktorá do jej vojen hneď na niekoľkých miestach sveta zatiahla aj nás.

Je však zrejmé, že reálnemu vyvodeniu dôsledkov z týchto faktov vyplývajúcich sa hlavný mediálny prúd a politické mimovládky vyhýbajú. Nie je ťažké ukázať, že to súvisí s ich konfliktami záujmov: finančnými, personálnymi, ideologickými a inými. Atlantické väzby, ktoré tak velebia a z ktorých oni sami vo veľkej väčšine prípadov priamo či nepriamo profitujú, im v tom okato prekážajú.

V sérii krátkych textov založených na vybraných citátoch zo spomínaných reportáží Postu, z ktorých v najbližších dňoch poskladám rešeršný a interpretačný článok, sa túto úlohu pokúsim čiastočne zastúpiť ja. Keďže už nie som akademikom, za čo vďačím aj "strážnym psom” demokracie, mám teraz trochu voľného času. A chcem ho investovať zmysluplne. Vojna je vojna. Tá v Afganistane, ktorú vedieme aj my, smrdí lžami od hlavy až po päty.

Všetky články o Afganistate

Foto: Z referencovaného článku The Washington Post o vojne v Afganistane