Skočiť na hlavný obsah

Potrebujeme testy. Veľa testov.

Horizont “po” nákaze je zatiaľ v nedohľadne. Aj po skrotení prvého prívalu epidémie bude hrozba rozhorenia opätovnej reťazovej nákazy stále prítomná. A to až pokým neprídu vakcíny, resp. lieky. Vidno to v Južnej Kórei, ktorá prvý nápor zvládla, ale stále má prírastok niekoľko desiatok prípadov denne.

Do príchodu vakcín a liekov bude spoločnosť v núdzovom režime. Aby sa tento stav pokiaľ možno čo najviac približoval normálnemu chodu spoločnosti, bude potrebné masívne testovať. Žiaľ Slovensko v tomto parametri zaostáva. Za posledný týždeň sa v počte vykonaných testov pohybujeme na priemere cca 300 testov za deň. Pre porovnanie, kým Slovensko v tomto parametri zostalo stáť na mieste, Česko svoj výkon za rovnaký čas skoro zdvojnásobilo. Kým na Slovensku sme otestovali 0,06% obyvateľov, v Česku 0,16%. Čiže skoro trikrát menej na obyvateľa.

Bez rýchlych a ľahko dostupných testov budeme môcť fungovať len veľmi obmedzene. Dovtedy je povoľovať opatrenia hazardom.

Je smutné, že si testy nevieme vyrobiť sami. Utópia filozofie jednostranne otvorenej spoločnosti sa dnes obnažuje v pravom svetle. Pritom bolo v príliš globalizovanom svete len otázkou času, kedy sa niektorý z po sebe útočiacich vírusov prevalí svetom ako pandémia (SARS, MERS, vtáčia, prasacia chrípka, ZIKA atď.).

Zdroj: SME: Vývoj počtu testovaných a pozitívnych prípadov na COVID-19 v Česku a na Slovensku