Skočiť na hlavný obsah

Čo by mal premiér urobiť?

Sme v mimoriadnej situácii, mimo všetkých obvyklých scenárov a tolerancií. Nie sme vo vojne, ale čoraz viac to vyzerá, ako keby sme v nej boli.

V tomto momente potrebujeme vedieť, aké máme alternatívy. Black-out, prestupovanie na mieste, kórejský scenár, alebo iné? Sú vôbec reálne v našej situácii? Kto to vie a má povedať? Kto je na to kompetentný?

Nie politici, nie analytici, nie novinári by mali špekulovať, aké sú alternatívy. Nie je čas na dojmy na základe útržkovitých informácií. Potrebujeme realistické, čo najpresnejšie multiodborové prognózy a plány.

Načo máme všetky tie vedecké autority? Máme tu SAV s jej ústavmi, univerzity s ich katedrami. Je tu ich čas. Sila vedy sa nakoniec hodnotí podľa schopnosti predpovede.

Vyberme tých naj z naj renomovaných vedcov, dajme dokopy radu múdrych. Zo všetkých relevantných vedeckých disciplín. Nech si z nich premiér a vláda urobia poradný orgán. A nech ten im aj nám povie, aké máme možnosti.

Nech si všetci tí epidemiológovia, ekonómovia, sociológovia, etici a ďalší sadnú, dajú hlavy dohromady a povedia plány so scenármi ako z toho von.

Ak premiér a vláda budú vedieť, aké máme pred sebou možnosti a pre každú hlavne:

  • koľko bude nakazených, chorých, mŕtvych a postihnutých;
  • koľko nás to bude stáť (v pôžičkách, poklese HDP, nezamestnaných, zbankrotovaných, strate obchodných partnerov, atď.);
  • čo všetko preto musíme urobiť;

až potom sa budú môcť kompetentne rozhodnúť. Nie ľahko, ale nie naslepo.

Čelíme jedinečnému problému, ktorý tvrdo zasahuje celú spoločnosť. Potrebujeme sa mobilizovať a spojiť vo všetkých oblastiach. Aj vo vedeckej.