Skočiť na hlavný obsah

Blaho vs. ESET o ovplyvňovaní volieb

Logika aktuálnej volebnej kampane. Dve tvrdenia z jedného článku mienkotvorného denníka Aktuality:

Tvrdenie 1

"Poslanec Smeru Ľuboš Blaha bude musieť z Facebooku zmazať všetky svoje statusy, v ktorých ľudí presviedčal, že slovenská firma Eset chce ovplyvniť voľby. “,

píše redaktor Tomáš Kyseľ, na základe výroku hovorcu firmy ESET Petra Blažečku, „poslanec Blaha je tak povinný zdržať sa akýchkoľvek klamlivých tvrdení súvisiacich s údajným ovplyvňovaním volieb spoločnosťou Eset, ako aj zmazať svoje nepravdivé statusy týkajúce sa tejto témy“.

Tvrdenie 2

"Nechcem ovládnuť Slovensko, ale želám si, aby naša krajina a všetci jej obyvatelia prosperovali a v tomto dobrom úmysle sa snažím podporovať iniciatívy, ktoré tam môžu viesť.“,

pridáva redaktor Kyseľ výrok spolumajiteľa Antona Zajaca z ESETu na adresu statusov Blahu. Pričom v článku ďalej poukazuje na výpočet darov majiteľov ESETu (Zajac, Trnka, Paško) tejto firmy na kampane politikov (Čaputová, Vallo, Rajtár) a politických strán (Progresívne Slovensko/Spolu, SAS a iné neprezradené) v hodnote stoviek tisíc eur.

Tvrdenie 1 vs. tvrdenie 2

Počkáme si na oficiálne vyjadrenie súdu, ale mienkotvorný denník v tom už má jasno. Podpora politikov a politických strán v stovkách tisíc eur zjavne nie je ovplyvňovanie volieb. Ani keď ich robí pár jednotlivcov z tej istej firmy. Stačí prehlásiť, že takéto “politické iniciatívy" vedú k “prosperite" a sú s "dobrým úmyslom".

Pričom z množstva iných článkov rovnakého denníka je ale zrejmé, že keby takéto pí-ár prehlásenie učinili napr. J&T alebo Penta, výsledok by bol presne opačný. Podobne, keď niekto vyššími sumami podporuje SMER alebo SNS, bude hodnotený ako oligarcha v pozadí. A prečo? Lebo kauzy.

ESET zatiaľ kauzy nemá. Na druhej strane, do konfliktov záujmov sa už začína dostávať. Uveďme napr. developerské záujmy ESETu v Bratislave kontra podpora Valla, či dodávanie produktov pre verejnú správu kontra podpora opozície, ktorá chce prevziať výkonnú moc a iné.

Príležitosť robí zlodeja, presvedčili sme sa o tom od revolúcie n-krát. Ale my neúnavne, bez poučenia, opäť “chceme veriť”. V tých, čo podporujú "našich" ľudí. Od revolúcie koľký raz?

Ale nejde len o to. V politickej filantropii je systémová chyba. O tom vzápätí.

Foto: Z facebooku Ľuboša Blahu