Skočiť na hlavný obsah

Atentáty v medzinárodnom práve

Ako sa nám posunuli hranice normality... Spojené štáty americké zavraždia bez súdu, v rozpore s Chartou OSN, samozvane a bez odobrenia partnerov v NATO, v tretej krajine - Iraku, priamo v jeho hlavnom meste na letisku, Iránca a k tomu ako “nevyhnutnú“ ale zrejme “prijateľnú” daň aj niekoľko ďalších osôb, medzi nimi aj predstaviteľa Iraku.

Pritom z hodnotení médií hlavného prúdu by sa mohlo zdať, že za túto nepríjemnú a predsa len do očí bijúcu “odchýlku” môže len nevyspytateľný Trump. Ako inak, ak nás tieto médiá dlhodobo viac alebo menej otvorene presviedčajú, v zhode s politickými mimovládkami s ich najprominentnejšou členkou - prezidentkou Čaputovou, že máme byť zodpovednými členmi NATO a začať rapídne zbrojiť.

Že s touto praxou štátom vedených atentátov - rozumejme vrážd - bez súdu začal v širokom meradle už Obama, nám ukážu poučné citáty od Noama Chomskeho z jeho knihy Kto vládne svetu?. Najskôr ostentatívny príklad:

V máji 2011 prezident Obama vyslal 79 členov elitných jednotiek do Pakistanu, aby previedli to, čo nie je možné nazvať inak ako plánovaná vražda hlavného podozrivého z teroristických útokov z 11. septembra 2001 Usámu bin Ládina. Aj keď terč tejto operácie bol neozbrojený a nemal ochranku (takže mohol byť kľudne zatknutý), bol jednoducho zavraždený. Jeho telo bolo zhodené do mora bez pitvy. V liberálnej tlači sme sa dočítali, že išlo o "spravodlivú a nevyhnutnú" akciu. Neprebehol žiadny súd ako v prípade nacistických vojnových zločincov - čo koniec koncov nezostalo bez povšimnutia tých, ktorí operáciu schválili, ale spochybnili jej priebeh. Ako nám pripomína harvardská právnička Elaine Scarryová, zákaz atentátov v medzinárodnom práve siaha až do roku 1863, keď Abraham Lincoln odsúdil takúto prax ako "medzinárodné odpadlíctvo" a “nehoráznosť”, na ktorú “civilizované národy” hľadia “s hrôzou” a ktorá zasluhuje “čo najprísnejšiu odplatu”.

A z rovnakej knihy pridajme ešte druhý citát, aby sme si ukázali, kam to už dlhodobo a nevyhnuteľne smeruje:

Vojenský analytik Yochi Dreazen a jeho spoluautori v revue Atlantic poznamenali, že zatiaľčo Bushovou politikou bolo zajať (a mučiť) podozrivých, Obama ich jednoducho vraždí, rýchlo zvyšuje využitie teroristických zbraní (dronov) a príslušníkov špeciálnych síl, z ktorých väčšina sú vražedné tímy. Jednotky špeciálnych síl boli nasadené v 147 krajinách. Teraz sú rovnako veľké ako celá kanadská armáda a ich príslušníci sú v skutočnosti súkromnou armádou prezidenta...

Nuž, medzinárodné atentáty a vraždenie bez súdov sú zrejme to nastoľovanie vlády práva a spravodlivosti po celom svete. Doba je dynamická, tak ju nastoľujeme v zrýchlenom konaní, bez súdu a súdov. Rovno s najvyššími rozsudkami. A s pribalenými “nevyhnutnými” stratami.

Foto: Kasem Solejmání, parstoday.com