Skočiť na hlavný obsah

Vojna v Afganistane: Fakty

Že vojna v Afganistane, pre nás tak vzdialenej krajine, nie je len taká obyčajná vojna, napovie zopár vybraných prekvapivých faktov (spomínaných v reportážach Postu):

  • Je to najdlhší ozbrojený konflikt v histórii USA. Už trvá bezmála 19 rokov.

  • Odhadované náklady na vojnu činia takmer bilión dolárov. (Na základe vypočítaného odhadu zohľadňujúceho infláciu od Nety Crawfordovej, profesorky politických vied a jednej z riaditeľov projektu Vojnové výdavky na Brown University ministerstvo obrany, ministerstvo zahraničných vecí a americká agentúra pre medzinárodný rozvoj vynaložili alebo vyčlenili od roku 2001 v rozmedzí od 934 miliárd do 978 miliárd dolárov. Pritom tieto údaje nezahŕňajú peniaze vynaložené inými agentúrami, ako sú CIA a ministerstvo pre záležitosti veteránov, ktoré je zodpovedné za lekársku starostlivosť pre zranených veteránov.)

  • Len na vybudovanie Afganistanu vyčlenili Spojené štáty viac ako 133 miliárd dolárov - čo je viac ako o infláciu upravené vynaložené prostriedky na oživenie celej západnej Európy pomocou Marshallovho plánu po druhej svetovej vojne!

  • Od začiatku vojny v roku 2001 bolo do nej nasadených viac ako tri štvrte milióna amerických vojakov (775 tisíc), mnohí z nich opakovane.

  • Podľa údajov amerického ministerstva obrany v nej zomrelo 2 300 Američanov a 20 589 bolo zranených pri akcii.

  • Z afganských bezpečnostných síl bolo zabitých viac ako 60 000 členov, čo predstavuje mieru obetí, ktorú velitelia USA označili za neudržateľnú.
  • Za rok 2018 bol počet civilných obetí 3 804, čo je najviac v priebehu jedného roka, odkedy OSN začala pred desiatimi rokmi počet obetí sledovať.

Po zhliadnutí týchto faktov musí človeka napadnúť otázka: Prečo práve Afganistan?

Prečo Spojené štáty americké investujú astronomickú sumu peňazí, väčšiu než na obnovu Západnej Európy po druhej svetovej vojne, do hornatej, zaostalej, civilizačne diametrálne odlišnej krajiny na opačnom konci sveta? A to po dve dlhé dekády, počas ktorých sa vystriedali obe vládne garnitúry - republikáni aj demokrati?

Bilión dolárov je položka, ktorá svieti aj v americkom rozpočte. Pre ilustráciu, za túto sumu by sa dalo nakúpiť 33 miliónov VW Passatov a 4 krát s nimi vydláždiť obvod Zeme. Ak k tomu pripočítate dvadsaťročné umieranie amerických synov niekde ďaleko v strede Ázie a bez viditeľného a zdokladovateľného progresu, musí to zákonite znižovať preferenčné percentá zodpovedným politikom.

Tak prečo práve Afganistan? Tak dlho, tak draho a tak bez výsledkov?

Všetky články o Afganistate

Foto: Google mapy