Skočiť na hlavný obsah

Joseph Stiglitz o konci neoliberalizmu

6 citátov Josepha E. Stiglitza k neoliberalizmu, jeho sľubom a ich naplneniu a od toho sa odvíjajúcim pozorovaniam k aktuálnemu dianiu v spoločnosti . Citáty známeho ekonóma a držiteľa Nobelovej ceny sú z jeho článku Koniec neoliberalizmu a znovuzrodenie histórie uverejneného 4. novembra 2019 v Project-Syndicate.org.

Prečo dnes kríza neoliberalizmu?

Dôveryhodnosť viery neoliberalizmu, založenej na neobmedzených trhoch ako najistejšej ceste k zdieľanej prosperite, bojuje v dnešnej dobe o prežitie. A je to tak dobre. Súbežné oslabenie dôvery v neoliberalizmus a demokraciu nie je ani náhoda ani iba korelácia. Neoliberalizmus podkopáva demokraciu už 40 rokov.

Podstata problému

Forma globalizácie, ako ju presadzuje neoliberalizmus, neumožňuje jednotlivcom a celým spoločnostiam kontrolovať dôležitú časť ich vlastného osudu, ako to jasne vysvetlil Dani Rodrik z Harvardskej univerzity, a ako to uvádzam ja vo svojich posledných knihách Globalizácia a s ňou spojená nespokojnosť v novom spracovaní a Ľudia, sila a zisky. Obzvlášť ohavné boli následky liberalizácie kapitálového trhu: Ak vedúci prezidentský kandidát krajiny s rozvíjajúcim sa trhom stratil priazeň Wall Street, banky stiahli svoje peniaze z krajiny. Voliči následne čelili tvrdej voľbe: podvoľte sa Wall Street alebo čelte vážnej finančnej kríze. Bolo to, akoby Wall Street mala viac politickej moci ako občania danej krajiny.

Sľuby

Tak v bohatých, ako aj v chudobných krajinách elity sľúbili, že neoliberálne politiky povedú k rýchlejšiemu hospodárskemu rastu a že prínosy sa “roztečú dole”, takže všetci, vrátane tých najchudobnejších, sa budú mať lepšie. Na to, aby sa tam bolo možné dostať, však musia pracovníci akceptovať nižšie mzdy a všetci občania musia akceptovať škrty v dôležitých vládnych programoch.

Realita

Elity tvrdili, že ich sľuby sú založené na vedeckých ekonomických modeloch a „na výskume založenom na dôkazoch“. Nuž, po 40 rokoch sú k dispozícii čísla: rast sa spomalil a plody tohto rastu boli v drvivej väčšine rozdané veľmi malému počtu ľudí na vrchole. Keďže mzdy stagnovali a akciový trh prudko stúpol, príjmy a bohatstvo sa naakumulovali “hore”, miesto toho, aby sa “roztiekli dole”.

Dôsledky

Teraz čelíme politickým dôsledkom tohto veľkého podvodu: nedôvere elít, nedôvere ekonomickej „vedy“, na ktorej bol založený neoliberalizmus, a nedôvere politického systému skorumpovaného peniazmi, ktorý to všetko umožnil.

Cenzúra

Realita je taká, že napriek svojmu názvu, obdobie neoliberalizmu nebolo ani zďaleka liberálne. Toto obdobie nastolilo intelektuálnu ortodoxnosť, ktorej zástancovia boli absolútne netolerantní voči akémukoľvek nesúhlasu. S ekonómami s neortodoxnými názormi sa zaobchádzalo ako s heretikmi, ktorým bolo potrebné sa vyhýbať, alebo v lepšom prípade ich bolo potrebné umiestniť na pár izolovaných pracovísk.

Iná referencia na článok: Denník S.

Foto v úvode: Joseph E. Stiglitz na Svetovom ekonomickom fóre v Davose, 2009. Alij Koroľ, Flickr.